پس انداز هوشمندانه

در این سلسله مقالات، یک برنامه‌ی 31 روزه که شامل 31 سرنخ برای بهبود وضع اقتصادی شما با هر میزان درآمدی که دارید (نه فقط از طریق پس انداز) آماده کرده‌ایم.

لازم است که هر روز به یکی از برنامه‌هایی که خواهیم گفت عمل کنید.

توجه داشته باشید که ما نمی‌گوییم با اجرای این برنامه و در پایان 31 روز، شما ثروتمند خواهید شد، یا اگر بدهکار هستید، این وعده را نمی‌دهیم که در پایان 31 روز تمام بدهی‌های خود را تسویه خواهید کرد.

اگر شما برنامه‌ی 31 روزه‌ای را که خواهیم گفت اجرا کنید، قول می‌دهیم که وضعیت مالی شما نسبت به قبل از اجرای این برنامه‌ی 31 روزه در سال جاری و سال بعد به میزان قابل توجهی بهتر شود.

روز اول

در روز اول تصمیم بگیرید که از این ماه، 20 درصد از هر میزان درآمدی که دارید را به حسابی جداگانه در بانک واریز کنید.

شاید این سؤال برای برخی دوستان ما پیش بیاید که ما با درآمد فعلی هم از جنبه‌ی رفع تمامی نیازهای اقتصادی خود دچار مشکل هستیم، چطور بیست درصد از درآمد ماهانه‌مان را می‌توانیم پس انداز کنیم؟

فعلاً با تغییر روش خرید، مقدار خرید و کیفیت خرید اجناس و خدمات مورد نیاز خود می‌توانید این مقدار از درآمدتان را پس انداز کنید، پاسخ دقیق‌تر به این سؤال را در بخش‌های بعدی این برنامه خواهید گرفت.

اگر پس انداز 20 درصد از درآمد ماهانه برای شما امکان‌پذیرنبود، حداقل 10 درصد از درآمد هر ماه خود را پس انداز کنید.

تصمیم بگیرید که در مجموع و طی یک مدت زمان مشخص آن‌قدر به این کار ادامه دهید که حدود سه برابرِ درآمد یا حقوق فعلی ماهانه‌ی خودتان را پس انداز کنید.

بنا به شرایط خود، می‌توانید مقدار مجموع پس اندازی را که می‌خواهید داشته باشید بیشتر از آنچه ما در اینجا گفتیم تغییر دهید.

 حتی اگر این پس انداز شما مبلغ کمی بشود، باز سند و نشانه‌ای واقعی است مبنی بر این‌که شما قادر به صرفه‌جویی و پس انداز هستید.

یعنی علاوه بر آنکه مبلغی پس‌انداز می‌کنید، روحیه‌ی مالی خودتان را هم تقویت می‌کنید و باورتان به توانایی خودتان در اجرای شگردهای مالی بعدی و جمع کردن پول بیشتر می‌شود.

این کار به شما ثابت می‌کند که شما قادر به پس انداز و حراست از ثمره‌ی صرفه جویی خود هستید و در آینده نیز خواهید بود.

جمع‌بندی اقدام روز اول- پس‌انداز کردن

همین امروز یک حساب جداگانه در بانک باز کرده و اگر مقدور بود کاری کنید که هر ماه به‌طور خودکار از 10 تا 20 درصد از درآمدتان (هر کدام که برای شما مناسب‌تر است) به حسابی که باز کرده‌اید واریز شود.

از قدیم گفته‌اند: «از دل برود هر آن‌که از دیده برفت» بنابراین هر چقدر به پولی که پس‌انداز می‌کنید دسترسی نداشته باشید، همان‌قدر پس انداز آن برایتان راحت‌تر خواهد شد و برای خرج کردنش کمتر وسوسه خواهید شد.

×
پادکست آنلاین محتوا

حوصله یا وقت مطالعه نداری؟!

پادکست این سِری از مطالب ما، رایگان، خدمت شما
  • بشنو یا دانلود کن
سفارش / دسترسی

×
بی‌اعتمادی به مشاور جوان

اگر جوان هستید و مشتری یا کارفرما می‌ترسد به شما سفارش بدهد!

 
  • روش حل کامل این مشکل
سفارش / دسترسی
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =