چشم‌انداز مشاور برند

مشاور برند بودن چند سالی است که نه‌تنها در ایران بلکه در بیشتر کشورهای جهان موردتوجه و اقبال زیاد واقع شده است.

در این مقاله به بررسی هفت حقیقت مهم که پیش از قدم نهادن به مسیر مشاوره برندینگ باید بدانیم؛ می‌پردازیم. با آنلاین محتوا همراه باشید.

همه‌ی راه‌ها به مشاور برند ختم می‌شوند!

می‌دانیم که در قرن بیست‌ویک، رقابت اصلی دیگر نه بین کالاها و خدمات بلکه بین برندها در جریان است.

به عبارت دیگر، عرصه‌ی رقابت‌های اصلیِ اقتصادی در بازارهای مختلف جهان دیگر محصول محور نیست بلکه برند محور است.

موضوع فوق، اهمیت مشاوره‌ی برند و نیاز شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مختلف را به چنین مشاورانی روز به روز افزایش می‌دهد؛ بخصوص که این شغل می‌تواند از درآمدی معمولی تا درآمدی هنگفت را (بسته به کیفیت کار مشاور برند) به همراه داشته باشد.

بهتر است به اطلاع شما مشاوران و مربیان محترم بیزنس‌ها و خوانندگان گرامی برسانیم که در حال حاضر رسمِ درصد قابل‌توجهی از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی بر این است که برحسب وسعت کار خود، یک مدیر برند استخدام کرده و در ضمن، از مشاوران ماهرتر به‌صورت پروژه‌ای استفاده می‌کنند.

تغییر نقطه‌ی ثقل از کالا به برند، نیاز به مشاوران برند را روز به روز افزایش خواهد داد و اهمیت این شغل نیز تا مدت‌ها سیر صعودی خواهد داشت؛ چراکه موضوع بقا و رشد کسب‌وکارها روز به روز با برند و برند سازی پیوند بیشتری می‌یابد.

چطور می‌توانم یک مشاور برند شوم؟!

اجازه دهید باهم کمی صریح‌تر باشیم.

باید دید که تخصص‌های اصلی یک مشاور برندینگ در چه زمینه‌هایی است و یک مشاور برند باید از چه مسائلی سر در بیاورد.

مهم‌ترین زمینه‌های فعالیت یک مشاور برند عبارت‌اند از:

 • مدیریت برند
 • راهبردِ (استراتژیِ) بازاریابی برند
 • افزودن ارزش برند
 • ایجاد وفاداری مشتری به برند.

اگر شما نیز قصد مشاور برند شدن را دارید؛ می‌توانید با گذراندن آموزش‌هایی خاص به این توانایی‌ها مجهز شوید اما پیش از آن پیشنهاد می‌کنیم که در باره‌ی هفت مورد در پی آمده بیندیشید.

هفت زمینه‌ی مهم که برای مشاوره برندینگ باید به آن‌ها علاقه‌مند باشیم

اگر دیدید که نسبت به این هفت مورد علاقه‌مند هستید یا لااقل این موارد با روحیه‌ی شما سازگار هستند؛ می‌توانید بدون نگرانی شغل مشاور برند را برای خود انتخاب کنید و در این شغل به موفقیت نیز برسید:

 1. تفکر و تعبیر در زمینه‌ی مقررات و انضباط: یک مشاور برندینگ باید بتواند قوانین و مقررات مربوط به بازاریابی، فروش، منابع انسانی، مدیریت، شیوه‌های (تکنیک‌های) برند، راهبری و مقررات تولید و برخی اصول و مقررات دیگر را برای رشد برند به‌صورت توأمان به کار بگیرد.
 2. تدوین و توسعه‌ی راهبردی (استراتژیک): یک مشاور برند باید بتواند راهبردی برای تأثیرگذاری بر ترجیحات مشتریان و پیاده کردن آن راهبرد در کسب‌وکارها ارائه دهد.
 3. ویژگی‌های مدیریتی: مشاوره برند نیاز به آگاهی و سطح بالای از دانش و داشتن توانایی مدیریتی دارد.

بدون ارتقا و پیشرفت در توانایی‌های مدیریتی و راهبری قادر به ایفای نقش یک مشاور برند واقعی نخواهیم شد.

 1. توسعه‌ی فردی: یک مشاور کارکشته‌ی برند باید برای پیشرفت شخصی و توسعه‌ی فردی خود زمان و توان اختصاص دهد و از این نظر همیشه به‌روز و حتی پیشتاز باشد.
 2. راه‌حل‌های خاص: مشاور برند سازی می‌داند که شرایط و مشکلات هر کسب‌وکار و شرکتی، ویژگی‌های خاص خود را دارد و به همین دلیل برای هر شرکتی که کار کند، راه‌حلی اختصاصی و برند سازی ویژه‌ای را عملی می‌کند.
 3. آمادگی: درست است که انسان در طیِ زمان و با وارد شدن به یک کسب‌وکار تجربیات زیادی به دست می‌آورد ولی مشاور برندینگ به خاطر حساسیت وظیفه‌اش باید پیش از شروع به کار، تمامی مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای این حرفه را به دست آورده باشد.

برای شروع مشاوره‌ی برندینگ باید بسیار دقیق بود. هرگونه کمبود و ضعف یک مشاور برند می‌تواند در همان ابتدای کار باعث شکست او و قطع همکاری کسب‌وکارها با وی شود.

 1. اعتمادبه‌نفس: با تمام تفاصیل فوق، به‌هیچ‌وجه نباید تزلزل به خود راه بدهیم. یک مشاور برند کسی است که هم اعتمادبه‌نفس دارد و هم می‌داند که دقیقاً دارد چه‌کار می‌کند و اعتمادبه‌نفس چنین انسانی یک اعتمادبه‌نفس واقعی است و از آن به‌عنوان سرپوشی برای پنهان کردن ضعف‌های خود استفاده نمی‌کند.

مشاور برندینگ

امیدواریم رو در رو شدن با این هفت حقیقت، چشم‌انداز وسیع‌تر و در نتیجه امکان تصمیم‌گیریِ صحیح‌تری برای علاقه‌مندان به آغاز مسیر مشاوره‌ی برندینگ فراهم آورد.

دوستدار شما: آنلاین محتوا.


×
بی‌اعتمادی به مشاور جوان

اگر جوان هستید و مشتری یا کارفرما می‌ترسد به شما سفارش بدهد!

 
 • روش حل کامل این مشکل
سفارش / دسترسی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یک =