بازنشستگی

می‌توانید پادکست صوتی این سلسله مقالات را از وب‌سایت «شنوتو» بشنوید یا دانلود کنید.

به پا خاستن برای بازنشستگی شاید تیتری آمیخته به طنز به نظر برسد ولی هیچ هم خنده‌دار نیست.

در دنیای امروز، مشکلات از آنچه به نظر می‌رسند به ما نزدیک‌ترند!

حتی اگر فقط 18 سال داشته باشید در روز سوم از برنامه‌ی وضع مالی بهتر در 31 روز باید یک چشم انداز مشخص برای بازنشستگی خود تهیه کنید.

توجه داشته باشید که قرار نیست حتماً استخدام شده و سی سال کار کرده و بازنشسته شوید.

هم‌چنین هدف ما از بازنشستگی این نیست که شما پس از بازنشسته شدن حتماً کار نکنید.

هدف این است که هرچه زودتر بتوانید از مزایای بازنشستگی برای بهبود زندگی خود از هر جنبه‌ای که برایتان ارزشمند است بپردازید.

برنامه‌ریزی برای بازنشستگی، بسته به سن، جنسیت، شغل، وضعیت مالی و اجتماعی و وضعیت خانوادگی و محل زندگی، اعم از کشور و شهر یا روستایی که در آنجا زندگی می‌کنید، حالت‌های بسیار متفاوتی می‌تواند داشته باشد.

به همین دلیل باید دقیقاً یک برنامه‌ی شخصی سازی شده برای بازنشستگی خود داشته باشید.

بررسی انواع بیمه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های دیگر برای بازنشستگی

بیمه‌ی تأمین اجتماعی بخصوص که اگر شغل شما حالت استخدامی داشته باشد یا خویش فرما باشید نخستین راهی است که برای بازنشستگی به نظر می‌رسد.

بهترین روش این است که بتوانید در کنار داشتن بیمه‌ی تأمین اجتماعی یک بیمه‌ی دیگر مانند بیمه‌ی عمر و سرمایه‌گذاری داشته باشید.

البته وجود تورم لجام گسیخته به ضرر بیمه‌گذاران عمر و سرمایه‌گذاری است.

اگر هدف شما از خریدن بیمه‌ی عمر و سرمایه‌گذاری، بیشتر، استفاده از منافع مادی آن است، در صورت وقوع بحران‌های مالیِ بزرگ، سرمایه‌ی شما در بیمه‌ی عمر ضربه‌ی بزرگی خواهد خورد؛ اما اگر اولویت شما برای خرید بیمه‌ی عمر و سرمایه‌گذاری، جنبه‌ی بیمه‌ای آن از نظر استفاده‌ی خانواده‌تان از مزایای فوت و حادثه یا بیماری‌های سخت است، می‌توانید بیشتر روی آن حساب کنید، هرچند که افزایش تورم در میزان مفید بودن تعهدهای شرکت بیمه‌گر در این مورد نیز تأثیر خواهد گذاشت.

سرمایه‌گذاری تدریجی در دیگر زمینه‌ها را با توجه به شرایط اقتصادی زمان خودتان بررسی کنید.بهتر است از همان اول از یک مشاور مالی کمک بگیرید.

جمع‌بندی اقدام روز سوم

  • همین امروز اقدام به برنامه‌ریزی برای بازنشستگی خود کنید.
  • هدف از زود بازنشسته شدن الزاماً کار نکردن نیست ضمن این‌که شاید هم کسی زود بازنشسته شود و بخواهد دیگر کار نکند این‌ها مواردی هستند که به خود شما بستگی دارند.
  • هدف شما در برنامه‌ریزی برای بازنشستگی باید بازنشسته شدن در کمترین مدت با بالاترین میزان درآمد باشد. برنامه‌ی بازنشستگی خود را برای کم کردن مدت زمان رسیدن به مرز بازنشستگی و نیز داشتن درآمد بیشتر پس از بازنشسته شدن طراحی کنید.
  • اگر شما بیمه‌ی مشاغل آزاد هستید و مواد قانونی در مورد شما این اجازه را می‌دهند، پس از مشخص کردن برنامه‌ی بازنشستگی خود سعی کنید هر سال حداقل 10 یا 5 درصد به مبلغ پرداخت حق بیمه‌ی خود اضافه کنید.
  • بسته به شغل خود تمامی موارد قانونی را با مشورت گرفتن از یک مشاور بیمه بررسی کنید و مطمئن شوید که کوتاه‌ترین زمان و بهترین حالت برای بازنشسته شدن شما با توجه به موقعیت فعلی‌تان چه روشی است.
  • بازنشسته شدن فقط مربوط به داشتن بیمه‌ی تأمین اجتماعی نیست؛ البته در کشور ما بیمه‌ی تأمین اجتماعی هنوز مطمئن‌ترین مسیر سرمایه‌گذاری برای بازنشسته شدنِ به‌موقع به نظر می‌رسد، بااین‌همه لازم است که امکانات بیمه‌هایی از نوع دیگر مانند بیمه عمر و سرمایه‌گذاری را نیز بررسی کنید.
  • سرمایه‌گذاری برای تأمین شدن در دوران بازنشستگی محدود به بیمه‌ها نیستند، برحسب موقعیت، شغل و درآمدتان به انواع دیگر سرمایه‌گذاری‌ها برای تأمین نیاز دوران بازنشستگی فکر کنید.

در پایان، ذکر این نکته لازم است که  برای تأمین مالی در دوران بازنشستگی تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید.

تکیه کردن به بیمه تأمین اجتماعی به تنهایی، مطمئن به نظر نمی‌رسد.

(ادامه دارد)

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 19 =